- Видове медитации (9)
- Медитационни техники (2)
- Медитация за начинаещи (4)
- Съвети за Медитации (26)
- Медитации за деца August 13, 2021
- Как да превърна медитирането в навик? April 19, 2021
- Реактивност при стрес March 17, 2021
- Приложението Медита.бг February 11, 2020
- Медитация и проблеми със съня January 23, 2020
- Работа със симптоми – да се научим да слушаме тялото си November 15, 2019
- Работа с физическа болка November 15, 2019
- Съвети за съзнателно хранене June 4, 2019
- Съзнателно хранене May 17, 2019
- Хранене и здраве May 1, 2019
Най-голямото научно изследване за използването на медитацията като средство за лечение на депресия открива нещо много интересно. Оказва се, че депресирани хора, които се включат в осем-седмична програма по медитация, имат значително по-голям шанс да се възстановят от депресията в сравнение с участници в контролна група, които не са преминали програма по медитация. 58% от членовете на контролната група отново изпаднали в депресия, докато това се случило само при 38% от новообучените медитатори – огромна разлика. Други проучвания открили, че медитацията има подобен полезен ефект и за хора с тревожност. По-фокусирано изследване установило, че медитацията е особено ефективна при хора, които са развили депресия в резултат на травматично детство – те се възстановяват с 10% по-добре от останалите.
Има едно особено интересно проучване върху медитацията “Любяща грижа” (loving-kindness) и как тя променя хората. Участниците в него са разпределени на случаен принцип в две групи – едната група практикува медитацията “Любяща грижа”, а другата не получава никаква помощ. Ако попаднеш в първата група медитираш всеки ден за период от няколко седмици. В края на проучването двете групи са тествани. Тестът има специфичен формат: участваш в игри, които са представени като загрявка. Участниците не знаят, че някои от хората между тях всъщност са актьори. По време на игрите, сякаш случайно и между другото някой от тях изпуска нещо или има нужда от някакъв вид помощ. Изследователите искали да установят следното – дали ще има някаква разлика между хората, практикували техниката и хората от другата група, когато стане въпрос за оказване на помощ?
Оказало се, че ако си практикувал медитацията “Любяща грижа” си с около два пъти по-склонен да помогнеш на друг човек, отколкото ако не си. Това означава, че би могъл да удвоиш своята състрадателност ако медитираш дори за кратко време. А това от своя страна ще доведе до по-силна връзка с другите хора. Сякаш медитацията “Любяща грижа” действа като мускул, който ни помага да потиснем най-лошото в нашата култура. Както каза моята приятелка Рейчъл, по време на медитация “ти посаждаш семената, които спонтанно разцъфват в деня и в живота ти.”
Превод със съкращения от Lost Connections, Johann Hari