Випассана (Vipassana) означава “да виждаш нещата такива, каквито са в действителност“ и е една от най-древните медитивни техники на Индия. Преоткрита е отново преди повече от 2500 години. Целта е изкореняване на несъвършенствата на съзнанието и в резултат постигане на пълно освобождение.

При Випассана трансформацията се постига чрез самонаблюдение. Изследва се взаимовръзката между тяло и дух чрез целенасочено наблюдение върху физическите усещания. В своето пътешествие човек стига до общото начало на тялото и духа. В процеса несъвършенствата на съзнанието изчезват от само себе си и то се изпълва с любов и състрадание. Чрез лично преживяване човек сам разбира посоката, в която се развива, как сам поражда страдание или се освобождава от него. Животът му се изпълва със съзнателност и мир, освобождава се от самозаблудите и се научава на самоконтрол.

Випассана се е предавала от непрекъсната верига от учители. Учителят С.Н.Гоенка е от индийски произход, но е роден и израстнал в Бирма (Мианмар). Още докато живеел там в продължение на четиринадесет години г-н Гоенка се обучавал при своя учител, докато през 1969 се заселил в Индия, където започнал да преподава Випассана. От тогава до своята кончина през 2013 г., той предава техниката на десетки хиляди ученици, представители на всички раси и вероизповедания от изток и запад. Г-н Гоенка е получил много отличия и награди през живота си и е изнасял обръщение на Конференцията за световен мир на ООН.

Техниката на Випассана се преподава в десетдневни курсове, по време на които учениците не напускат центъра и следват строги правила на поведение.

Курсът изисква усилена, сериозна работа, а обучението се състои от три стъпки. Първата е, за продължителността на курса, участниците да се въздържат от убиване, крадене, сексуална активност, от говорене на неистини, както и от взимане на интоксиканти. Целта на тези прости морални правила на поведение е да се успокои съзнанието, за да може да се справи със задачата на самонаблюдението. Следващата стъпка е да бъде овладяно съзнанието поне до известна степен, което се постига като човек се научава да задържа вниманието си върху дъха. На четвъртия ден съзнанието е по-спокойно и фокусирано, по-способно да се започне с практикуването на Випассана. Човек наблюдава усещанията по цялото тяло и разбира тяхното естество. Накрая, на последния цял ден, участниците в курса научават медитацията на любяща доброта или доброжелателство към всички и всичко.

Същността на цялата практика на Випассана е тренировка на съзнанието – Випассана служи да се развие здраво съзнание.

Тъй като техниката се е доказала като много ползотворна, изключително важно е тя да бъде запазена в първоначалната си, автентична форма. Випассана се предлага на учениците безплатно. Никой, свързан с това учение, не получава никакво финансово възнаграждение. Няма такси за курса, дори за храна и подслон не се заплаща. Всички разходи се покриват от хора, които са участвали в поне един курс, сами са изпитали благотворното действие на Випассана и желаят да дадат и на други възможността да се възползват от техниката.

 

 

По https://www.dhamma.org/bg/about/vipassana