Не можете да водите здравословен начин на живот в нашето съвременно глобализирано общество без да обръщате поне някакво внимание на това, с което се храните. Връзката ни с храната толкова много се е променила през последните няколко поколения, че е необходима нова форма на интелигентност, за да разграничим храната, която е ценна и питателна в целия океан от възможности.

До началото на 20-ти век век е нямало такава драстична промяна в диетата между поколенията. Съществувала е тясна връзка между индивидуалните способности да се придобива храна чрез лов и събирачество и/или чрез земеделие и животновъдство. Набавянето или отглеждането на храна е отнемало основната част от енергията на социалната група. Живели сме като част от природата, а не отделени от нея.

Връзката с храната претърпява драматична трансформация особено в развитите страни. Тя се усложнява, изборът се разширява, а човекът се превръща в “консуматор”. И въпреки че биологично ние все още ядем, за да живеем, психологически за много хора може да се каже, че живеят, за да ядат, храната изпълнява толкова много роли, които имат малка връзка със самия глад.

Много нации са се превърнали в консуматори на храна. Само малък процент от населението реално се занимава с производството на храна. Днес купуваме хранителни стоки в големи магазини, рогове на изобилието и храмове на консуматорското общество. Единственото, от което имаме нужда, са пари, за да си ги купим.

Като население няма съмнение, че като цяло сме по-здрави от преди. Много хора го отдават на диетата, но това е само частично вярно. Чистата вода и хигиената са изиграли огромна роля в намаляването на смъртността и в увеличаването на продължителността на живота. За съжаление здравето в Америка и в други развити държави е застрашено от свръхконсумацията на храна по принцип и на конкретни храни в частност, което е във връзка с високия стандарт на живот и с изобилието. Здравето ни е застрашено и от излагането на стотици, ако ли не хиляди химикали от околната среда, които човешкото тяло не познава. Много от тях идват от торовете и пестицидите, както и от добавките и консервантите, използвани в хранителната индустрия.

 

Тъй като храната, която обикновено ядем, оказва огромно влияние върху нашето здраве, е необходимо да започнем да обръщаме внимание по разумен, спокоен и нефанатичен начин на това, което слагаме в телата си. Трябва да сме по-съзнателни какво купуваме и какво ядем, особено в по-уязвими периоди от живота ни като бременност, кърмене, детството и младост.

 

Затлъстяването бързо се превръща в епидемия и при децата, и при възрастните, както и свързаните с него диабет, метаболитен синдром и сърдечно-съдови заболявания. През 2010 г. броят на хората с наднормено тегло в САЩ е минимум 20% във всеки щат, а в 12 щата този процент е 30%.

Да обръщаме внимание на това, което ядем и на цялостната ни връзка с храната е изключително важно ако искаме да се радваме на здраве и благоденствие. За щастие има все повече данни, че можем да направим много, за да започнем да живеем и да се храним по-здравословно.

Съветът на специалистът Майкъл Полън е кратък и точен: “Хранете се, главно с растителна храна, без да прекалявате.” Това е лесно да се каже, но по-трудно да се изпълни на практика. На първо място трябва да се запитаме дали това, което слагаме в телата си, е храна или нещо друго. Полезно е първо да проумеем предписанието, а след това да го приложим в ежедневния си живот.

Специалистът по хранене д-р Орниш демонстрира с работата си, че с промяна в начина на живот и на хранене може да се забави, спре или дори обърне развитието на сърдечно-съдови заболявания и на ранни фази на рак на простатата. Режимът му включва хранене с цели храни, богати на фибри, главно вегетариански, бедни на мазнини и рафинирани въглехидрати, пълнозърнести храни, соеви продукти, допълнени с рибено и ленено масло. Освен това се препоръчват умерени упражнения като ходене и практикуване на йога и медитация. Той подчертава важното значение на присъствието на любов и интимност в личните отношения. Следването на тази програма показва забележителни резултати. Действието на стотици онкогени, които се свързват с рака на простатата, на гърдата и на правото черво, е изключено. В същото време експресията на гени, които работят за подобряване на здравето, се засилва.

Данните от проучването показват, че телата ни реагират на промените в начина ни на живот и особено на хранене и че можем да подобрим здравето си ако обръщаме внимание на изборите си и променяме живота си. Работата на д-р Орниш представлява и нагледна демонстрация върху устойчивостта и гъвкавостта на човешкото тяло и способността му да се самолекува, когато му бъде предоставена възможност. Резултатите от проучванията показват, че дори и когато хронични и патологични процеси се развиват в телата ни с години, можем да направим нещо не само да ги спрем, но и да обърнем развитието им. И това може да се случи не с лекарства, а когато хората осъзнаят способността си да променят живота си и здравето си – и след това реално го направят чрез промени в начина си на живот и на хранене.

Едно от най-важните открития на д-р Орниш е, че колкото повече един човек промени диетата си и начина си на живот, толкова повече се подобрява – на всяка възраст. Най-важен изглежда цялостният начин на хранене и на живот и степента на нежност и грижа, които влагаме в процеса. С внимание и със съзнателен подход няма как да се провалим. Дисциплината и намерението се сливат в начин на съществуване. Вече няма да казваме и да мислим, че “това е диетата, която трябва да спазвам”, а че “това е начинът, по който живея живота си”.

 

По Full Catastrophe Living, Jon Kabat-Zinn