- Видове медитации (9)
- Медитационни техники (2)
- Медитация за начинаещи (4)
- Съвети за Медитации (26)
- Медитации за деца август 13, 2021
- Как да превърна медитирането в навик? април 19, 2021
- Реактивност при стрес март 17, 2021
- Приложението Медита.бг февруари 11, 2020
- Медитация и проблеми със съня януари 23, 2020
- Работа със симптоми – да се научим да слушаме тялото си ноември 15, 2019
- Работа с физическа болка ноември 15, 2019
- Съвети за съзнателно хранене юни 4, 2019
- Съзнателно хранене май 17, 2019
- Хранене и здраве май 1, 2019
От всички неща, които правим редовно, сънят е сред най-необикновените и най-недооценяваните. Представете си само: средно поне веднъж на ден ние лягаме на удобна повърхност и оставяме телата си да почиват с часове. Това време е свещено. Толкова сме привързани към съня си, че обикновено решително отхвърляме странични занимания, които биха ни лишили от част от него.
Колкото и да е иронично, един от най-честите и ранни симптоми на стреса е проблеми със съня. Или човек изобщо не може да заспи, защото не може да “изключи” мозъка си или се буди през нощта и не може да заспи отново. Или и двете. И колкото повече се мъчи да заспи, толкова повече не успява…
Оказва се, че човек не може да заспи насила. Сънят е едно динамично състояние като релаксацията, в което трябва просто да се отпуснеш. Колкото повече се насилваш, толкова повече напрежение и тревожност създаваш, които те разбуждат.
Сънят идва при нас при подходящите условия. Да можем да спим е знак за хармония в живота ни. Да се наспиваш добре е една от основните съставки на доброто здраве. Ако не си доспиваме мисленето ни, настроенията ни и поведението ни стават непредвидими и ненадеждни, телата ни са изтощени и сме по-податливи на заболявания.
Ако имате много проблеми със съня, може би тялото ви се опитва да ви каже нещо за начина, по който водите живота си. Както и с другите телесни симптоми, си струва да се вслушате в посланието. Обикновено това е просто сигнал, че преминавате през по-стресиращ етап в живота си и когато/ако той се разреши, ще си възвърнете добрия сън. Редовните физически упражнения като ходене, йога или плуване могат значително да помогнат при проблеми със съня на всяка възраст и си струва да експериментирате, за да откриете какво работи при вас.
Ако не можете да заспите си струва да станете от леглото и да се занимаете с нещо, което обичате или което искате да свършите. Вярвам, че ако не мога да заспя значи не би трябвало да спя, дори ако искам да го правя. Когато не успявам да заспя медитирам. Ако това не помогне, ставам от леглото, завивам се с одеало и сядам на пода, наблюдавайки ума си. Това ми дава възможност да видя какво ангажира и притиска ума ми и не му позволява да заспи.
Понякога да медитирате за половин час ще ви помогне да се отпуснете и да заспите. Друг път може да започнете да правите нещо друго като да поработите по любим проект, да правите списъци, да почетете хубава книга, да послушате музика, да повървите или пошофирате или просто да приемете, че в момента умът ви е е прекалено разтревожен, притеснен, разстроен или ядосан и трябва да му позволите да го преживее.
Катастрофичните мисли колко ужасен ще бъде денят ви, защото ще сте изтощени от липсата на достатъчно сън, няма да помогнат – а може и дори да не са верни. Вие просто не знаете. А да се насилвате да заспите не помага. Защо не оставите на бъдещето да се погрижи за себе си? Защо да не сте напълно будни?
По Full Catastrophe Living, Jon Kabat-Zinn