Децата са естествени медитатори и ако ви се е случвало да наблюдавате дете, което е изцяло потънало в някаква игра или интересно занимание, отдадено на настоящия момент, значи много добре знаете какво имам предвид. Малките умеят да бъдат напълно присъстващи в разговора или в това, което се случва, без умовете им да се щурат между миналото и бъдещето, без да планират или да са фокусирани върху очакваните резултати. Децата могат както никой друг да се наслаждават на това, което правят в момента. Това умение е вродено, но в резултат на външни влияния и особено на свръхинформацията и новите технологии може да бъде изгубено, затова най-добрата възможност е да бъде съзнателно изграждано и култивирано от ранна детска възраст.

Медитирането има много позитиви за децата – прави ги по-спокойни, по-концентрирани, по-способни да се справят с предизвикателствата на живота, както и в състояние да изградят позитивна връзка на доверие със самите себе си. Съзнателността е особено ефективна при малките и във връзка с развитието на мозъка и по-точно на префронталния кортекс, който се развива най-активно през периода на детството. Тази част от мозъка регулира способностите за концентрация и когнитивен контрол и помага за усвояване на умения за самоконтрол, търпение и правилна преценка у децата. 

Малчуганите обикновено копират това, което ние правим, а не това, което им казваме, че е правилно. Тоест, ако родителят медитира редовно и самият той е по-спокоен и съзнателен, то и самото дете подсъзнателно ще се стреми към същото. Едно от главните неща като родител е да присъствате изцяло и осъзнато, когато сте с детето си. А защо не и да започнете да медитирате заедно? Медитациите за деца са напълно подходящи и за големи и особено за начинаещи. Добрите навици се градят от най-ранна възраст, но реално никога не е късно да започнеш.

Опитайте още днес медитациите за деца (със и без музикален фон), които предлагаме.