Ако вече си осъзнал ползите от медитирането, имаш подобни нужди, но ти е трудно да си създадеш навика да медитираш редовно и да го включиш във вече натоварения си график – то тази статия е точно за теб. 

В своята книга Атомни навици Джеймс Клиър предлага полезни съвети как да придобием нови полезни навици в 4 лесни стъпки:

 

  • като направим навика очевиден;
  • като го направим привлекателен;
  • като го направим лесен за изпълнение;
  • като го направим удовлетворяващ

Ключови при навиците не са големите и трудни промени, а малките неща, които правим редовно/ежедневно и които водят до значими резултати в бъдеще. Ако примерно правим нещо всяка седмица и отчитаме подобрение с 1%, в края на годината ще имаме подобрение от 52%!  

 

Как да направим медитирането Очевидно

 

Средата или пространството са от ключово значение, когато искаме да си създадем нови навици. Може да си направиш стая или специален кът за медитиране, да освободиш пространство, да сложиш декоративни възглавници и като цяло да създадеш атмосфера, която да насърчава навика. Добра идея е да поставиш на стената символи като мандала, да сложиш свещи и да подбереш успокояващи цветове, музика и аромати. 

 

Как да направим медитирането Привлекателно

 

Ние сме склонни да повтаряме навици, които ни носят удоволствие или чувство за принадлежност – като присъствие в социалните мрежи, пазаруването, гледането на филми и др.. Една работеща техника е да групираме навици, които вече имаме, с такива, които искаме да придобием. Например: “След като медитирам 10 минути, ще си проверя телефона.” Или “След като медитирам 10 минути, ще си купя кафе/ще се обадя на приятел/ще вляза в социалните мрежи.”

 

Да направим медитирането Лесно

 

Повечето от навиците ни са лесни и изискват малко усилие – като преглеждането на телефона, гледането на телевизия и т.н. В случая с полезните навици като медитирането ние всъщност не искаме самия навик, а ползата от него, докато създаването на самия навик изисква енергия и усилие. Затова доста работещо в случая е правилото за 2-те минути. Ще седна да медитирам точно 2 минути всеки ден, нещо съвсем лесно и постижимо. Това ще ти помогне да се справиш с първоначалната съпротива и с отлагането. 2 минути звучат лесно и напълно постижимо. Увеличавай постепенно времето на 5 минути, докато постигнеш нещо оптимално – в случая с медитирането 10 минути на ден са напълно достатъчни. 

 

Да направим медитирането Удовлетворяващо

 

Мозъкът ни е устроен така, че очаква моментална награда след изпълнението на някакво действие. Това обяснява защо лошите навици са толкова толкова упорити – в краткосрочен план те ни носят само полза, докато добрите ни костват само усилия. При полезните навици наградата идва по-късно, а мозъкът ни не харесва това.

Една от техниките, които много помагат при култивиране на добри навици, е да си водим статистика – нещо като визуален календар, който да отбелязваме и следим. Това има много ползи, защото освен че е нагледно, е също така пристрастяващо и удовлетворително само по себе си. Но правилният фокус е да се концентрираме върху причината, поради която медитираме (подобрен имунитет, емоционален баланс, продуктивност и т.н.), а не върху метриките. 

В крайна сметка при навиците всичко е опира до рутина и до приемане и прегръщане на рутината. Но именно тя води до майсторство във всяка една сфера. Но тръгнем ли по този път, полето за подобрение и разширение е безкрайно. 

 

Последният добър навик е да свикнем да правим редовна проверка със себе си: 

  • Какво правя наистина добре?
  • А какво не ми се получава?
  • Какво научих?