Съвременният живот се движи на все по-бързи и по-бързи обороти. Повечето от нас са обсебени от идеята да правят много неща (едновременно) и от това да се състезават по различни направления (смислени и безсмислени) с другите. Замислял ли си се как все по-рядко ти се случва да вдигнеш телефона, просто за да попиташ как е твой близък или приятел, без да искаш нищо или да имаш конкретно предложение? Или колко често ти се случва да не доизслушваш другите от компанията, защото просто не можеш да изчакаш, за да разкажеш собствената си история? Всичко това в дълбочина е неосъзнато поведение, което те лишава от избор и от истинския вкус и усещане за живота.

Редовното практикуване на медитация те връща към позабравеното усещане за Тук и Сега. Към това просто да бъдеш вместо да правиш. Ние най-често живеем в миналото или в бъдещето. Припомняме си минали събития – приятни и неприятни, разкайваме се за минали грешки или се радваме на хубави спомени. Или планираме бъдещето – какво трябва да свършим или кажем, къде трябва да бъдем, какво хубаво или неприятно ни очаква и как можем да се подготвим по най-добрия начин за него. Всичко това звучи много естествено, но в действителност ни лишава от единствения реален момент, който имаме – настоящия. Лишава ни от удоволствието да не правим нищо, да не искаме нищо, да не се страхуваме от нищо, да не очакваме нищо. Или от истинската свобода и почивка.

Много е трудно да „спрем да мислим“, а и не това е идеята на практиката по медитация. Но част от целта е да успокоим ума си, чийто непрестанен брътвеж в голямата си част е непродуктивен и изтощителен. Това, че не спираш да мислиш за проблемите си, дори и през нощта, помага ли ти да ги решиш? И можеш ли да съзреш дълбоката мъдрост в поговорката, че „Утрото е по-мъдро от вечерта“? Като ни връща отново и отново към съзнателно наблюдение на дишането, медитацията ни връща и към Тук и Сега. Към бъденето. Тя ни помага да излезем от „арената“ на живота и да влезем в ролята на наблюдатели – позиция, която ни носи дълбок покой и почивка. Както и прозрения за случващото се на сцената и идеи за възможни промени.

Медитацията не е за всеки и трябва да дойде в живота ни в подходящия момент, когато сме готови за нея. Подобно на тренировката на тялото и мускулите, тя представлява съзнателна тренировка на ума и изисква усилия. В началото може да бъде по-трудно и резултатите, както тези във фитнеса, изискват постоянство и време. Самите ползи от редовното медитиране обхващат редица сфери – емоционален баланс, подобрено здраве, жизнен тонус и имунитет, по-дълбок и възстановителен сън и по-качествени взаимоотношения с другите. Както с всяка истинска промяна, ще започнеш да ги наблюдаваш постепенно или скокообразно след натрупването на дадено време практика. Всичко е много индивидуално, експериментирай и така ще откриеш кое работи за теб.

Медитирането произхожда от будизма, но не е свързано с религиозни догми, със зомбиране или с други духовни или религиозни крайности. Не трябва да го разглеждаш и като единственото решение на всичките ти проблеми – то не е, а и такова не съществува.

Практикуването на медитация е достъпен и надежден метод да успокоиш и „тренираш“ ума си и да направиш нещо добро за здравето и емоционалния си баланс. Медитирането внася качество и яснота в живота и ти носи умението да вземаш съзнателни и осъзнати решения. И като цяло усещане за сила, спокойствие и сигурност. Можеш да тестваш водените медитации на Медита.бг напълно безплатно още сега!