Все повече се говори и пише за техниките за развиване на съзнателност (mindfulness) и за ползите от тях, които са реални. Истината е, че съществуват и някои рискове, които все още са слабо изучени.

Можем да направим паралел с физическите упражнения. Всички знаем, че те са полезни – за контрол на теглото, за укрепване на сърцето, белите дробове, костите и мускулите, предпазват от различни видове рак и други сериозни заболявания, повлияват благоприятно настроението ни и т.н. Но физическите натоварвания крият и риск и могат да бъдат опасни – водят до износване на ставите, до разкъсване на сухожилия или до болки в мускулите. Понякога тези последствия могат да бъдат фатални. Смъртните случаи са най-вероятни, когато хората извършват енергични дейности, за които не са подготвени, особено при горещо време, но понякога и при студ. Почистването на сняг например причинява най-малко 100 смъртоносни сърдечни удара всяка зима в САЩ, най-вече при хора, които не осъзнават интензивността на тази форма на физическо натоварване. Не е изненадващо, че изследването също така показва, че работата с добре обучен фитнес треньор намалява рисковете от физически упражнения, особено при хора с различни медицински състояния.

Рисковете, макар и потенциално сериозни, могат значително да бъдат намалени, като се вземат предвид три важни фактора: интензивността на упражненията, медицинското състояние на човека и качествата на инструктора.

Съзнателност

Експертите често сравняват техниките за развиване на съзнателност с физически упражнения за тялото, въпреки че аналогията не е много точна. Но редовните практики за съзнателност развиват способността ни да се концентрираме, влияят върху мисленето и поведението ни.

Изследванията показват, че практикуването на техники за съзнателност има много предимства. Има силни доказателства, че подобни програми намаляват тревожността, депресията и стреса и помагат на хората да се справят с болести и болка (Khoury et al., 2013). Някои проучвания показват, че практикуването на съзнателност допринася за позитивното настроение и култивира състрадание към себе си и другите (Eberth & Sedlmeier, 2012, Khoury, Sharma, Rush, & Fournier, 2015). Може да подобри някои форми на внимание и памет, въпреки че изводите в това направление са смесени (Chiesa, Calati, & Serretti, 2011). Съществуват и предварителни доказателства, че практиките за развиване на съзнателност имат измерими ефекти върху мозъка (Tang, Holzel & Posner, 2015).

От друга страна, разполагаме с ограничена научна информация за потенциалните рискове от практикуването на съзнателност. Описват се проблеми като паника, депресия и тревожност. В някои по-екстремни случаи се съобщава за манийни и психотични симптоми. Тези проблеми изглеждат редки, но въпреки това са значими и изискват допълнително проучване.

Физическите упражнения като цяло са здравословни и в повечето случаи не причиняват вреда. Травма е по-вероятно да възникне при опасни или прекомерни упражнения. По подобен начин съзнателността е естествена човешка способност, която е много полезна при редица обстоятелства. Вреда може да възникне при неправилни или неподходящи форми на практика. От основно значение са три ключови измерения: интензивността на практиката, състоянието на човека и качествата на инструктора.

Практикуването на съзнателност има три основни нива – ниско интензивно, средно интензивно и високо интензивно.

Практиките с ниска интензивност се предлагат в много програми, ръководени от учители, както и в книги за самопомощ, аудио записи и приложения. Headspace, например, осигурява кратки, ниско интензивни умствени упражнения, които се използват от милиони хора.

Умерените по интензивност практики се използват за намаляване на стреса на основата на съзнателност (MBSR), когнитивна терапия на базата на съзнателност (MBCT) и други програми, основаващи се на доказателства за ефективността им. Участниците в тях отделят по 40 минути всеки ден за период над 8 седмици, като практикуват внимателно наблюдение на мислите, чувствата и телесните си усещания.

Най-интензивният начин за практикуване на съзнателност е чрез медитационни ритрийти, където участниците обикновено медитират в продължение на часове всеки ден, често в мълчание, за период от една седмица или повече. Контактът с учител се случва веднъж или два пъти на ден. Повечето докладвани неблагоприятни ефекти от практикуването на съзнателност досега идват именно от участници в интензивни ритрийти.

Съвети и напомняния:

Първо, практикуването на съзнателност  не е равнозначно на блаженство. Подобно на физическите упражнения, то може да бъде болезнено или неудобно. Медитирайки ние се учим да разпознаваме, да допускаме и да бъдем с всички наши преживявания, независимо дали те са приятни, неприятни или неутрални, за да можем да си възвърнем правото на избор и естествения отклик към живота.

Второ, медитацията не е панацея. Това далеч не е единственият начин за борба със стреса или да постигнем благосъстояние, нито е подходяща за всеки. Човек трябва да си избере средство, което да съответства на неговите лични интереси и нужди, независимо дали това е съзнателност, физически упражнения, когнитивно-поведенческа терапия или някакъв друг подход.

Трето, идеята на съзнателността е да бъде канеща и емпирична. Участниците се приканват да експериментират с практиките по открит и любопитен начин и да се ръководят от личния си опит, като продължат с практики, които им служат и се откажат от тези, които не са техните.

Можеш да опиташ по същия открит и любопитен начин напълно безплатно водените медитации на Медита.бг и да откриеш дали са твоите.

 

 

 

 

По http://oxfordmindfulness.org/news/is-mindfulness-safe/

 

Повече информация за възможните предизвикателства по време на медитация тук: https://news.brown.edu/articles/2017/05/experiences