Медитации за деца
Децата са естествени медитатори и ако ви се е случвало да наблюдавате дете, което е изцяло потънало в някаква игра или интересно занимание, отдадено на настоящия момент, значи много добре знаете какво имам предвид. Малките умеят да бъдат напълно присъстващи в разговора или в това, което се случва, без умовете…
Прочети повечеРеактивност при стрес
Нашите обичайни и автоматични реакции на стресорите в живота ни (и особено ако те са неадаптивни) определят количеството стрес, което преживяваме. Обикновено тези автоматични реакции са неосъзнати, например когато възприемаме ситуации, които не са животозастрашаващи, като такива. Това неминуемо води до повече стрес и до повече проблеми. Когато не можем…
Прочети повечеПриложението Медита.бг
Медита.бг е сайт, който предлага водени медитации на български език. От тази година вече е факт и приложението към сайта, чрез което можете да медитирате по всяко време и навсякъде на Вашия телефон. Приложението има безплатна и платена версия, като втората предлага по-богат избор от медитации. Нашата въвеждаща програма -…
Прочети повечеМедитация и проблеми със съня
От всички неща, които правим редовно, сънят е сред най-необикновените и най-недооценяваните. Представете си само: средно поне веднъж на ден ние лягаме на удобна повърхност и оставяме телата си да почиват с часове. Това време е свещено. Толкова сме привързани към съня си, че обикновено решително отхвърляме странични занимания, които…
Прочети повечеРабота със симптоми – да се научим да слушаме тялото си
Облекчаването на симптоми от разнообразен вид е индустрия за милиарди долари. И най-безобидното кихане, главоболие или стомашно неразположение кара хората да търсят хапче или да ходят до аптеката за нещо магическо, което “да го махне”. Но проблемът с тази масова употреба на лекарства е, че дълбоките проблеми, които пораждат симптомите,…
Прочети повечеРабота с физическа болка
Следващият път, когато си ударите палеца с чук или си нараните главата докато слизате от колата, си направете следния експеримент. Опитайте се да наблюдавате експлозията от усещания, стонове, възклицания и движения на тялото, които ще последват. Ако започнете да наблюдавате съзнателно какво се случва, ще забележите, че ще престанете да…
Прочети повечеСъвети за съзнателно хранене
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/10/article-33-Съвети-за-съзнателно-хранене-1.mp3"][/audio] Започнете да обръщате внимание на цялата сфера на хранене. Опитайте се да се храните съзнателно, в мълчание. Забавете движенията си, за да можете да се насладите на целия процес. Ако можете изключете телефона си. Забележете цвета и материята на храната си. Помислете от къде идва и как е…
Прочети повечеСъзнателно хранене
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/10/article-32-Съзнателно-хранене.mp3"][/audio] Да променим връзката си с храната и с храненето не е лесно, дори ако решим че го искаме или че имаме нужда от това, за да бъдем по-здрави. Ако по каквато и да причина решите да промените диетата си, е най-добре да подходите към въпроса с дълбока отдаденост…
Прочети повечеХранене и здраве
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/10/article-31-Хранене-и-здраве.mp3"][/audio] Не можете да водите здравословен начин на живот в нашето съвременно глобализирано общество без да обръщате поне някакво внимание на това, с което се храните. Връзката ни с храната толкова много се е променила през последните няколко поколения, че е необходима нова форма на интелигентност, за да разграничим…
Прочети повечеМедитация и емоции
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/10/article-30-Медитация-и-емоции.mp3"][/audio] Тялото няма монопол върху страданието. Емоционалната болка или болката в сърцето и ума може да бъде също толкова сериозна и инвалидизираща, колкото и физическата болка. Тя може да има много форми. Може да бъде под формата на себеомраза, когато се упрекваме, че сме направили или не сме направили…
Прочети повечеПодходящи пози за медитация
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/10/article-29-Подходящи-пози-за-медитация-1.mp3"][/audio] При медитацията не съществува една “правилна” поза и общо взето всяка позиция на тялото може да бъде подходяща. Въпреки това най-разпространени са седящата и лежащата поза, но можем да медитираме и докато ходим или дори тичаме, както и докато стоим прави. Позата не е толкова важна, колкото какво…
Прочети повечеУстойчивост
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/10/article-28-Устойчивост-1.mp3"][/audio] Д-р Кобаса е изучавала бизнесмени, адвокати, шофьори на автобус, служители в телефонни компании и други групи хора, подложени на високи нива на стрес. Във всяка група той открил някои хора, които били много по-здрави от други, подложени на същото напрежение. Тя се зачудила дали тези хора не споделят…
Прочети повечеОптимистът и песимистът
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/10/article-27-Оптимистът-и-песимистът-1.mp3"][/audio] Д-р Мартин Селиман е един от главните основатели на нова област, наречена позитивна психология. В продължение на много години той и колегите му от Университета в Пенсилвания и от други места изучават разликите в здравето между хора, които са идентифицирани съответно с базисна оптимистична или песимистична нагласа в…
Прочети повечеСъзнателност в ежедневието
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/09/article-26-Съзнателност-в-ежедневието.mp3"][/audio] Джаки се прибрала вкъщи след цял ден интензивна медитативна практика. Въпреки че била изморена от положеното усилие, чувствала, че то си е струвало. Успяла да издържи и й харесало да седи в тишина заедно с всички тези хора. Всъщност била приятно изненадана колко добре се чувствала след седем…
Прочети повечеКакво още може да направим при стрес
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/09/article-25-Какво-още-може-да-се-направи-при-стрес.mp3"][/audio] Най-добре се справят със стреса хора, които са устойчиви или които притежават силен вътрешен интегритет. Те разглеждат живота като предизвикателство, живеят пълноценно всеки един момент и имат активна позиция към случващото се, което им помага да упражняват смислен контрол. Хората със силен интегритет вярват, че животът е познаваем,…
Прочети повечеЛичните ни ресурси за справяне със стреса
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/09/article-24-Личните-ни-ресурси-за-справяне-със-стреса.mp3"][/audio] Опитите с животни във връзка със стреса разкриват крайната токсичност на заучената безпомощност (състояние, в което си мислим, че всичко, което правим, е без значение). Но ако безпомощността може да се научи, то тя може и да се отучи - поне от хората. Дори ако сме лишени от…
Прочети повечеНива на стрес и субективна оценка
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/09/article-23-Нива-на-стрес-и-субективна-оценка.mp3"][/audio] В някаква степен способността ни да се справяме със стресиращи събития зависи от тяхната сила и интензивност. В единия край на спектъра са събития, които са в състояние да унищожат живота ни, независимо от това как ги възприемаме. Примери за подобни събития са излагането на високи нива на…
Прочети повечеКакво е всъщност стресът?
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/09/article-22-Какво-всъщност-е-стресът.mp3"][/audio] Всеки знае какво означава стрес и го е преживял под някаква форма. Но стресът има различни нива и източници. Всеки от нас има уникална представа и преживяване за стрес, които се променят с времето, но основният модел остава един и същ. Стресът действа на различни нива - физиологично,…
Прочети повечеВръзката мисли, чувства и здраве
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/09/article-21-Връзката-мисли-чувства-и-здраве.mp3"][/audio] Нашето физическо здраве е тясно свързано с нашите мисли и чувства за самите нас, както и с качеството на нашите взаимоотношения с останалите хора и със света. Научните изследвания сочат, че определени модели на мислене и начина, по който се свързваме с чувствата си, могат да ни направят…
Прочети повечеТрябва да си много силен, за да можеш да си позволиш да бъдеш слаб
[audio mp3="https://medita.bg/blog/wp-content/uploads/2019/09/article-20-Трябва-да-си-много-силен-за-да-можеш-да-си-позволиш-да-бъдеш-слаб.mp3"][/audio] Хората, които притежават силна воля и са се реализирали, често имат излъчването на неуязвими, че не могат да се чувстват неадекватни или несигурни или да бъдат наранени. Това освен че е илюзорно, обикновено е много изолиращо и нанася както на тях, така и на другите голяма болка. Въпреки…
Прочети повече